poniedziałek, 5 maja 2014

I love Maj

Maj jest cudny, ale to takie oczywiste :)
Dawno nie pisałam, miałam lekki zjazd twórczy i chorobotwórczy, że tak powiem doły nastały i wątpliwości ... ale pomału jak feniks z popiołu Szast i Prast wstajemy! :) 

Majówka zimna a miało być na letniaka a tu zong 
I tak było extra, spacer w każdą pogodę wskazany i dzieła cuda. Tak więc przespacerowałam sobie z psami wszerz i wzdłuż, ściąłem włosy i ... lepiej się czuję :) Nowa energia się budzi. 
Wskazanie: unikać wampirów energetycznych! Wykonać od teraz :)

A teraz na wesoło. Zrobiłyśmy aparat, jesteśmy na etapie omawiania perspektywy i dostrzegania różnic ale i tych drobnostek co czynią świat pięknym ;) Julka ma aparat na swój użytek, nieco archaiczny ale do nauki "patrzenia i dostrzegania" idealny! Kornelka dostała uszyty przeze mnie i też pstryka :) Ja uwielbiam zdjęcia i oglądać i robić, na swój własny użytek, zamykam tak chwilę i każde zdjęcie ma swoją historię i jest z czymś związane. Staram się dbać o to co widzę w kadrze :) A kogo niezwykle cenię i jest dla mnie mentorem ? Elliott Erwitt. Geniusz i kropka.

Praca. Całkiem sporo, pomysłów mega dużo w głowie, zaczętych projektów mega dużo, planów, koncepcji, inspiracji ... MEGA dużo! I ja się pytam ? jak i kiedy to wszystko wyrobić ? Muszę postanowić, że będę robiła sobie "plan" rzeczy ważnych i najważniejszych inaczej chyba się nie da ... zawsze jak siadam do "danej" rzeczy przypomina mi się inna, równie ważna i tamta co była ważna jest już o oczko niżej bo na jej miejsce wskoczyła inna pilna - pilność :) Nadążacie ? no, właśnie ja też <czasami> nie! A kiedy prócz tych zleconych rzeczy przygotować autorskie projekty, które od tygodni zalegają w głowie ? ... Asystent, uczciwy i lojalny poszukiwany :P ! Matki ambitne i z głową wypełnioną pomysłami na siebie mają mega zagwozdkę i ja się pytam "jak żyć" ? :D

Zatem plan jest taki: zrobić plan planu :P Wykonać. To tak ku pamięci, gdyby znowu mi wyszło z głowy :)

I co robić w maju ? Maj jest twórczym miesiącem! Wszystko się budzi do życia! 
A pogoda sprawia, że można się przenieść w plener :) W końcu! I tak to czynimy :) zbieramy, kamienie, drewienka, gałązki - bedzie to naszym budulcem do zajęć plastyczno - manualnych! Natura ofiarowuje nam dużo budulca, wystarczy sięgnąć :) Kamienie już mam, dziś myłam, jutro podmalówka. 

Przepisy na masę solną, uwielbiam. Tania w na etapie "produkcji" a zabawy co niemiara! 

Podstawowy przepis na masę solną
200g mąki
200g soli
125 cm3 wody

Makę wymieszaj z solą i dodawaj wodę (tyle aby masa była plastyczna ale nie zbyt rzadka), wyrabiaj 5-10 minut.
Masa solna do wyrobu małych i dokładnych elementów 200g mąki
200g soli
100g mąki ziemniaczanej
150 cm3 wody


Masa solna schnąca na powietrzu

200g mąki
200g soli
2 łyżki kleju do tapet
125 cm3 wody


Masa solna do wyrobu płytek lub kafli

200g mąki
400g soli
2 łyżki kleju do tapet
125 cm3 wody


Suszenie modeli z masy solnej

* suszenie na powietrzu jest bezpieczne dla modeli ale niestety trwa bardzo długo
* w piecyku gazowym suszenie powinno się odbywać w bardzo niskiej temperaturze (początkowo 50-70 stopni C), najlepiej przy lekko uchylonych drzwiczkach (gaz charakteryzuje się wysokim stopniem wilgotności)
* można suszyć modele w piecach elektrycznych (zalecana temperatura około 75 stopni C)
* kuchenka mikrofalowa nie nadaje się do suszenia modeli
* lepiej kłaść modele na srebrną blachę, czarne bardziej się nagrzewają i w tym przypadku należy bardziej obniżyć temperaturę
* na koniec suszenia można model przyrumienić co daje ciekawy efekt, w tym celu należy podwyższyć temperaturę do około 200 stopni C i pilnować aby modele nie przypaliły się; części modelu, które powinny pozostać białe należy przed podwyższeniem temperatury przykryć folią aluminiową
* czym wolniej będzie się tworzyła skorupka na modelu tym mniejsze prawdopodobieństwo popękania


Ja masę solną maluję farbami i dla nasycenia kolorów i utrwalenia malowałam lakierem do drewna bezbarwnym. 

Zapraszam na majowa promocję!
Plakatownia Szast i Prast 
https://www.facebook.com/media/set/?set=a.252271584934787.1073741873.164595423702404&type=1 I uważajcie o czym marzycie :) może się spełnić! 
Także Kochani mój maj ma swój plan: pracować twórczo! I zrobić plan działania i pilnować kolejności :) Trzymajcie kciuki i przesyłajcie pozytywne fluidy, są mi potrzebne :) I zamierzam mieć plan trzymania się tego planu! :) Amen.


I prócz twórczego spędzania czasu jest i szwendanie się po łąkach, lasach i innych krzakach :) co uwielbiam! A i od niedawna doszła nowa miłość: ROWER :)

2 komentarze:

 1. Plan planu to podstawa...hnmmm...przydalby sie dibry planista;))

  OdpowiedzUsuń
 2. ech te plany, ja też spisuje, po kolei realizuje, a potem przychodzi wena na coś innego nowego, ciekawszego i plan bierze w łeb...
  ale plan to podstawa :)
  pozdrowionka :)
  Unicatella

  OdpowiedzUsuń